Comunicate de presă

Polițiștii locali continuă sancționarea persoanelor care depozitează deșeuri pe domeniul public

DSCN2827Poliţiştii locali care executau serviciul de menţinere a ordinii şi liniştii publice în zona străzii Ștefan cel Mare, l-au depistat pe numitul C. C, de 61 ani, domiciliat în municipiul Iași, în timp ce depozita pe domeniul public deșeuri provenite în urma lucrărilor de construire. Pentru fapta comisă, persoana menţionată a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 1.500 lei, conform Hotarârii de Consiliu Local Iaşi nr. 172/2002, cu privire la aruncarea sau depozitarea pe domeniul public, precum şi în alte locuri publice a deșeurilor menajere si vegetale, a molozului şi a altor bunuri materiale de orice fel.
Precizăm faptul că persoanele care nu respectă actul normativ menționat riscă sancțiuni contravenționale cu valori cuprinse între 700 și 2.500 lei.

Informatii de interes

Decizie pentru constituirea Comisiei paritare în cadrul Poliției Locale Iași

PC DATA PC DATA

Persoană care distrugea aranjamentele florale de pe domeniul public, depistată de către polițiștii locali

PC DATA PC DATA

Buletin informativ din data de 06.05.2020

PC DATA PC DATA
Sari la conținut